Skuteczny e-mail marketing – jak robić go dobrze?

W dobie dynamicznego rozwoju mediów społecznościowych takie formy marketingu internetowego jak e-mail marketing mogą wydawać się przestarzałe i mało efektywne? Nic jednak bardziej mylnego. Email marketing wciąż uważa się za jedno z najbardziej skutecznych narzędzi marketingowych dla prawników. Oczywiście pod warunkiem, że kampania e-marketingowa będzie przeprowadzona zgodnie z kluczowymi założeniami, pozwalającymi zwiększyć jej skuteczność. Jakie to założenia?

Zainteresujmy tytułem

Przygotowując materiały, które znajdą się w e-mailach skupmy się na tytule, to on ma przekonać odbiorcę do tego, by kliknął w wiadomość, zamiast pozbyć się jej natychmiast „wysyłając” ją do kosza. Musimy więc stworzyć zauważalny i zarazem intrygujący tytuł – na tyle, by inspirował do odczytania reszty wiadomości.

Pamiętajmy o nazwie kancelarii

W e-mailu powinna się również znaleźć wyraźnie wyartykułowana nazwa naszej kancelarii w polu „Od”. Pozostawienie tego pola pustym lub ukrywanie się pod ogólnym adresem e-mail, który nic nikomu nie mówi, działa na nasza niekorzyść, nie buduje naszej wiarygodności.

Zoptymalizujmy obrazy

E-mail to przede wszystkim treść, dlatego tworząc wiadomość w ramach kampanii e-mailowej skupmy się głównie na słowie, ale nie rezygnujmy z obrazów i grafik. Kampania mająca za zadanie zachęcić odbiorcę do określonej akcji, np. kliknięcia w przycisk, który przeniesie go na naszą witrynę, musi być dla niego także atrakcyjna wizualnie. Obrazy traktujmy jako uzupełnienie treści.

Grafika w e-mailach ma to do siebie, że może stwarzać pewne problemy z prawidłowym odczytem. Obrazy nie zawsze ładują się też tak szybko, jak życzyliby sobie tego odbiorcy. Często w przypadku zablokowania obrazu, nie zostanie również odczytana treść wiadomości, aby do takiej sytuacji nie dopuścić nie zapominajmy o stosowaniu znacznika tag alt (do każdego obrazu). Czym jest znacznik alt? To tzw. tekst alternatywny, wyświetlający się w sytuacji gdy obraz czy zdjęcie nie może się pojawić. Warto zadbać o to by w tym miejscu (znaczniku alt) pojawiła się treść, która złagodzi skutki tego błędu.

Pamiętajmy o CI

Wiadomości e-mail muszą stanowić spójną część większej całości, czyli kampanii prowadzonych przez kancelarię – w związku z tym styl wiadomości ma nawiązywać do kluczowych założeń strategii marketingowej firmy. W e-mail marketingu należy zwrócić uwagę na identyfikację wizualną kancelarii, a więc na takie elementy jak: kolorystyka, grafika, czcionki i obrazy. Prosta i zarazem interesująca forma, jednoznacznie kojarząca się z naszą marką, na pewno zachęci do zapoznania się z treścią wiadomości osoby, które już nas kojarzą, a nowym odbiorcom pomoże utrwalić obraz naszej kancelarii.

Personalizacja jest kluczem

Tajemnicą sukcesu kampanii mailingowej, czyli zwiększenia jej zasięgu jest również (podobnie jak w przypadku każdej innej kampanii reklamowej czy informacyjnej) dokonanie właściwej segmentacji odbiorców. Sprowadza się ona do dwóch głównych kwestii. Po pierwsze, tworzenia „wartościowych” list adresowych, a więc pozyskiwania odbiorców, którzy mogą być faktycznie zainteresowani daną ofertą/informacją. Fakt ten wydaje się być oczywisty, w praktyce jednak częste jest wysyłanie e-maili gdzie się da. Bez segmentacji odbiorców, nie ma się też co dziwić, że kampania ma niskie statystyki. Drugą kwestią jest personalizowanie wiadomości.

Dzięki tym zabiegom odbiorca będzie czuł się potraktowany profesjonalnie i z odpowiednim zaangażowaniem z naszej strony. Dlaczego? Dotrą do niego wiadomości z informacjami, którymi jest rzeczywiście zainteresowany.

Grunt do dobre wyczucie

Pamiętajmy o podstawowych założeniach dotyczących kolorystyki – wiadomość nie powinna być nadmiernie kolorowa, podobnie nie warto również nadmiernie komplikować czcionek – prosty wzór będzie lepszym rozwiązaniem niż użycie nadmiernie fantazyjnego.

Jeśli nie znajdziemy bardzo dobrej jakości zdjęcia będącego doskonałym „podsumowaniem” treści wiadomości – lepiej w ogóle zrezygnujmy z umieszczania fotografii. W e-mailu zawsze powinno się również znaleźć logo kancelarii (w górnym lewym rogu albo na środku – u góry wiadomości).

Podsumowując, nie przesadzajmy z ilością ozdobników. Zbytnie przesycenie nimi wiadomości odciąga uwagę odbiorcy od tego co chcemy mu przekazać.

Pokażmy siebie w e-mail marketingu

Nie zapominajmy także o tym, że e-mail marketing bazuje na nowoczesnej, ale jednak nadal formie – listu. Taki przekaz rządzi się swoimi prawami. E-mail powinien być zatem listem skierowanym od konkretnego nadawcy do konkretnego adresata. Nie obawiajmy się takiego formułowania treści i całości przekazu wiadomości, aby zyskiwały one wymiar bardziej „ludzki”. W jaki sposób można osiągnąć taki efekt? Na przykład poprzez dołączenie fotografii osoby tworzącej e-mail i zakończenie wiadomości podpisem.