Google wprowadza istotne zmiany w sposobie indeksowania stron internetowych

Pod koniec marca Google ogłosiło na swoim blogu zapowiadane od dłuższego czasu zmiany w sposobie indeksowania stron internetowych przez wyszukiwarkę tzw. Mobile-First Index.

Co oznacza Mobile-First Index?

Pozycja strony w wyszukiwarce będzie określana najpierw na podstawie mobilnej wersji witryny, a w drugiej kolejności – wersji przeznaczonej na komputery (wersji desktopowej). Do chwili obecnej wyszukiwarka Google premiowała strony, które miały mocną stronę desktopową, natomiast wersja na urządzenia mobilne, była traktowana jako dodatek.

Czyli, jeżeli chcesz aby strona Twojej kancelarii zajmowała wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania powinieneś ją dopracować pod kątem urządzeń przenośnych. Dla wielu kancelarii oznacza to konieczność zainwestowania w wersję responsywną strony.

Trudno się dziwić wprowadzonym przez Google zmianom, jeżeli obecnie ponad 50% ruch w sieci pochodzi właśnie z urządzeń mobilnych. Ważne staje się więc aby witryna internetowa wyświetlała się poprawnie na małym ekranie. Dla użytkowników mobilnych w pierwszej kolejności pojawiać się będą strony, które dostosowane są do ich urządzeń.

Kto najmocniej odczuje zmiany sposobu indeksowania stron internetowych?

Zmiana w sposobie indeksowani najbardziej odczuwalna będzie oczywiście dla właścicieli stron internetowych, którzy nie maja strony responsywnej czy jej mobilnej wersji.

Ponadto istotne znaczenie będzie miała szybkość ładowania się strony na telefonach. Dlatego może warto zastanowić się nad „odchudzeniem” strony, usunięciem np. długo ładującej się grafiki.

Problemem w przypadku Mobile-First Index jest często okrojona wersja mobilna strony pozbawiona niektórych elementów czy treści. Obecnie Google będzie zaczynał indeksację od mobilnej wersji strony – i dopiero w przypadku jej braku odwiedzi wersję desktopową. Dlatego warto zadbać aby treści na stronie mobilnej zawierały jak najwięcej treści, jeśli nie tyle samo, co strona desktopowa.

Google jednak uspokaja

Google uspokaja, że witryny przeznaczone tylko na komputery stacjonarne nie znikną z indeksu wyszukiwania. Jeżeli strona desktopowa będzie bardziej odpowiednia dla danego zapytania, wg ogólnej oceny będzie kwalifikowała się jako najlepsza, nadal będzie mieć wyższą pozycję niż jej alternatywy dostosowane do urządzeń mobilnych.

Ponadto strony uwzględnione w nowym sposobie indeksowania nie będą wyżej w rankingu od tych, które do niego nie trafią od razu. Podkreślić jednak trzeba, że wersje mobilne zaczną być częściej wyświetlane w wynikach wyszukiwania dokonywanych na telefonach komórkowych.

Jak sprawdzić czy strona jest przygotowana dla urządzeń mobilnych?

Korzystając z narzędzia Google – Mobile Friendly można w prosty sposób zweryfikować czy nasza strona jest odpowiednio przygotowana do nadchodzących zmian.

Skąd wiadomo, że strona została zaindeksowana z uwzględnieniem Mobile-First Index?

Warto podkreślić, że proces dołączania stron do nowego sposobu indeksowania będzie przeprowadzany stopniowo.

Google zaznacza, że Mobile-First Index nie zostanie wprowadzony bez wiedzy właściciela domeny. Strony objęte zasięgiem Mobile-First Index będą otrzymywać powiadomienia o tym fakcie przez Google Search Console.

źródło: blog Google

 

Podsumowując, jeżeli chcemy docierać do użytkowników mobilnych, którzy generują bardzo zbliżony ruch co użytkownicy komputerów, a nawet już dzisiaj większy, musimy koniecznie zainwestować w mobilną lub responsywną wersję strony.

Prawieoprawie