7 trendów w projektowaniu logo kancelarii

Trudno zaprzeczyć, że logo jest twarzą firmy. Celem logo jest wyróżnienie się na tle konkurencji. Ma ono wielki wpływ na to, czy firma jest rozpoznawalna, jak potencjalni klienci się do niej odnoszą i czy budzi w klientach poczucie profesjonalizmu i zaufanie.

Przejrzeliśmy kilkadziesiąt logo największych kancelarii w Polsce według rankingu Rzeczpospolitej. Największe kancelarie to najbardziej dynamiczne podmioty na rynku, nadające trendy, kierunki zmian, mające największe budżety marketingowe i najbardziej aktywne marketingowo. Wyróżniliśmy kilka panujących wśród kancelarii trendów.

Pierwsza grupa to logo w którym funkcjonuje wyłącznie logotyp czyli logo w formie tekstowej zawierające nazwę firmy lub jej akronim – skrót utworzony z pierwszych liter. Zdecydowanie dominuje proste liternictwo.

1

Druga grupa to przykłady bardzo zbliżone do poprzedniego  – czyli logo składający się z samego logotypu zamkniętego jednak w prostej figurze geometrycznej – najczęściej prostokącie.

2

Trzecia  grupa to logo do którego wprowadzono element graficzny w postaci linii często oddzielającej pełną nazwę firmy od jej akronimu.

3

Czwarta  grupa to logo składający się z logotypu – nazwy firmy oraz sygnetu – znak graficzny w formie monogramu, znaku zbudowanego z pierwszych liter nazwisk wspólników kancelarii.

4

Piąta  grupa to logo którego istotnym elementem graficznym jest kwadrat lub prostokąt.

5

Szósta  grupa to logo posiadające element graficzny w formie paragrafu. Co ciekawe jeszcze parę lat temu logo których elementem był paragraf czy też kolumna, waga itp. było znacznie więcej.

6

Siódma  grupa to przykłady logo wymykające się wskazanym powyżej trendom. Dodane do logotypu znaki graficzne w pokazanych przykładach sprawiają, że te logo są dużo bardziej dynamiczne w porównaniu z wcześniejszymi przykładami.

7

Podsumowując, logo na pewno powinno być skonstruowane w prosty czytelny sposób, dzięki temu jest łatwe do zapamiętani. Dzisiejsze trendy  to przede wszystkim proste kształty oraz niewielka liczba kolorów. Nie możemy zapominać, że ma ono olbrzymie znaczenie czy i w jaki sposób  kancelaria jest  rozpoznawalna i czy wyróżnia się wśród konkurencji.

Ku naszemu zaskoczeniu trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że wśród kancelarii jest całkiem dużo przykładów logo bardzo podobnych do siebie, a to na pewno nie sprzyja wyróżnieniu się.