Efektywność działań marketingowych w kancelarii trzeba mierzyć!
Badania pokazują, że prawnicy w wyjątkowych sytuacjach prowadzą analizę efektywności działań marketingowych. Najczęściej jednak działania marketingowe w kancelariach podejmowane są chaotycznie i z przypadku, o ile w ogóle są podejmowane. Musimy zdać sobie jednak sprawę, że wszelkie działania marketingowe bez analizy i mierzenia efektów są niewiele warte, bo marketing jest przede wszystkim inwestowaniem środków finansowych w przedsięwzięcia, które mają za zadanie przynosić określony przychód.
Przewaga konkurencyjna kancelarii, oprócz odpowiedniej jakości usług prawniczych wspartych innowacyjnymi rozwiązaniami, zależy również od efektywności wydatkowania budżetu marketingowego.
Dlatego chcąc zwiększać zyski, poprawiać swoje wyniki i rozwijać kancelarię, musimy sprawdzać i wiedzieć co jest skuteczne, co trzeba poprawić, a na co niepotrzebnie wydajemy swój budżet.
Dzisiaj od marketingu oczekuje się wymiernych efektów, a nie tylko budowania świadomości marki i wizerunku.
W analizie efektywności działań marketingowych kontrolowanie jedynie takich danych jak:
- liczba odsłon strony
- ruch na blogu
- liczba lajków lub osób śledzących na profilu społecznościowym
- liczba leadów
- pozycja w wynikach Googla
nie jest wystarczające. To oczywiście ważne informację, ale bez bezpośredniego powiązania z liczbą pozyskanych klientów, wielkością sprzedaży uzyskanej dzięki poszczególnym działaniom te dane marketingowe są mało istotne.
Musimy zdawać sobie sprawę, że np. wygenerowany ruchu na naszej stronie internetowej kancelarii, blogu pomijając całkowicie kwestię jakości odwiedzających stronę osób (na ile są rzeczywiście naszą grupą docelową, do której chcemy dotrzeć) może nie mieć najmniejszego znaczenia. Zwiększenie liczby wizyt na stronie o kilkaset nie musi być dużym wyzwaniem, jest nim dopiero zwiększenie sprzedaży o określony poziom.
Często konieczna jest też cierpliwość, bo najczęściej potrzeba tygodni, a nawet miesięcy, by podjęte działania marketingowe przyniosły zadowalające efekty. Dlatego wszystkie rezultaty naszych badań powinny być porównywane pomiędzy alternatywnymi rozwiązaniami, a także analizowane w czasie. Ważne są nie tylko wartości bezwzględne, ale także dynamika zmian. Jedne działania mogą charakteryzować się niskimi wynikami w perspektywie krótkoterminowej, a swoją prawdziwą wartość ujawnić dopiero po paru miesiącach od ich rozpoczęcia.
Wszystkie analizy mających na celu optymalizację zwrotu z inwestycji w marketingu tak na prawdę mają nam pomóc wydać możliwie efektownie i skutecznie środki przewidziane w budżecie marketingowym kancelarii. Obliczenie wskaźnika zwrotu z inwestycji – ROI daje odpowiedź na pytanie, ile pieniędzy zarobimy wydając jedną złotówkę na kampanię.
Wzór obliczania wskaźnika ROI
ROI = Zn/K
Zn –zysk netto,
K – kapitał czyli zainwestowane środki finansowe.
Nie trać więc czasu i pieniędzy! Jeśli prowadzisz działania marketingowe w swojej kancelarii, to koniecznie zacznij analizować efekty z poszczególnych działań. Ta wiedza da Tobie przewagę nad konkurencją, bo Twoje działania będą zdecydowanie bardziej efektywne.