Finał Turnieju Debat Oksfordzkich Fundacji Court Watch Polska

Dobiega końca szósta edycja Turnieju Debat Oksfordzkich Fundacji Court Watch Polska. 9 grudnia 2023 r. osiem zwycięskich drużyn zmierzy się w wielkim finale. Odbędzie się on w przestrzeniach Naczelnego Sądu Administracyjnego – honorowego patrona wydarzenia.

Turniej od lat organizuje Fundacja Court Watch Polska. Jego celem jest rozwój umiejętności retorycznych przyszłych prawników oraz uwrażliwienie młodzieży na kwestie społeczno-prawne. Wszedł już na stałe do kalendarza wydarzeń edukacyjnych i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji udział wzięło aż 128 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Idea i wartości

Organizatorom zależało, by wydarzenie było dla uczestników czymś więcej niż tylko możliwością rywalizacji.

Postawiliśmy sobie zadanie, by stworzyć przestrzeń, w której kształtuje się przyszłość debaty publicznej w Polsce” – mówi Zofia Branicka, prawniczka Fundacji i pomysłodawczyni turnieju.

W ocenie Wojciecha Wasylkowicza, uczestnika jednej z pierwszych edycji w 2018 r., udział w debatach uczy rozróżniania faktów od opinii, sztuki prezentowania argumentów i rozwija umiejętności kontrargumentacji.

Szeroki zakres tematyczny debat

Tegoroczne eliminacje obejmowały niezwykle bogaty zbiór tematów. Uczniowie debatowali wokół takich spraw jak: test preferencji politycznych, regulacje hazardowe, transmisja na żywo spraw sądowych, głosowanie negatywne, bezwarunkowa pomoc państwa, społeczne zaangażowanie sędziów, technologia X, państwowa gwarancja zatrudnienia, nullifikacja wyroku przez ławę przysięgłych, kadencyjność posłów, kontrola czynszów dużych miast czy konsensualne tryby rozstrzygnięć w procedurze karnej.

Finaliści zmierzą się z tematami dotyczącymi finansowego wsparcia klubów sportowych, systemu reprezentacji oskarżonych w procesach karnych oraz kontrowersyjnej popularyzacji memów politycznych. Tezę finałową poznają dopiero godzinę przed finałem.

Finaliści

W finale spotka się osiem wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach drużyn z następujących szkół:

  • II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie
  • VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu
  • XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie
  • III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie

Partnerzy

Patronat honorowy nad turniejem objął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Głównym partnerem wydarzenia jest Ambasada Niemiec, a wspierający turniej od samego początku partnerzy strategiczni to: firma Oknoplast, IT Management oraz kancelaria Allen & Overy.

W gronie partnerów nie brakuje też instytucji i organizacji związanych z prawem, to Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, wydawnictwo Wolters Kluwer, Muzeum Warszawy i Many Mornings, a także liczne kancelarie: JDP Jara Drapała & Partners, BWHS Wojciechowski Springer & Wspólnicy, SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk oraz Budnik Posnow i Partnerzy, Filipiak Babicz, Ostrowski i Wspólnicy, DMS De Benedetti Majewski Szcześniak oraz Rymarz Zdort Maruta.

Portal Prawie o prawie wraz z portalem Magiczny Kraków oraz Oficyną MM Wydawnictwo Prawnicze objął patronat medialny VI edycji Turnieju.

Autor: Fundacja Court Watch Polska


Fundacja Court Watch Polska to niezależny ośrodek pozarządowy, specjalizujący się w działalności edukacyjnej, analitycznej i naukowej w dziedzinie prawa, praworządności, wymiaru sprawiedliwości i poprawy świadomości prawnej społeczeństwa. Misją Fundacji Court Watch Polska jest dążenie do poprawy polskiego sądownictwa i przyczynianie się do jego rozwoju na lepsze.

Prawieoprawie