Plan na jesień

Jesień, nie musi być okresem „na przeczekanie”. Rozluźnieni po wakacjach mamy często problem by zabrać się do pracy na 100%. Widząc szare kolory za oknem staramy się często jedynie doczekać do końca roku, wierząc w to, że nowy rok przyniesie nam lepsze perspektywy. Prowadząc działalność biznesową w każdej branży, również prawniczej, na pewno nie warto na dłuższą metę stosować tego typu strategii działania. Jesień może się okazać bardzo produktywnym czasem, a właściwe jej spożytkowanie pozwoli nam „chwycić wiatr w żagle” i w pełni wigoru wejść w nowy rok. Weźmy więc ster w swoje dłonie i odnajdźmy najlepszy kierunek dalszego rozwoju naszej kancelarii.

Jesień to najlepszy czas na to, by przyjrzeć się z pewnego dystansu mechanizmom, według których do tej pory funkcjonowała kancelaria i wprowadzić zmiany, które tylko z pozoru są niewielkie. Wypoczęci po wakacjach, bogatsi o nowe doświadczenia i dystansowani lepiej możemy oceniać swoją pracę. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Reorganizacja pracy i większa efektywność

Szczególnie we wrześniu, ale często też na początku października jesteśmy jeszcze względnie zrelaksowani po wakacjach, to sprzyja odświeżeniu reguł pracy w zespole. Jeśli chcemy się skupić na rozwoju działalności, warto pomyśleć o tym, aby dać sobie nieco więcej czasu na rozwijanie strategii rozwojowej. Co to oznacza? Być może sensowne będzie zatrudnienie specjalisty, który odciąży nas w codziennej pracy, tak, byśmy nie byli nią zbytnio przytłoczeni. Czasem jeden pracownik więcej z zespole oznacza zdecydowane podwyższenie efektywności w działaniu i tym samym – jakości oferty skierowanej do klienta kancelarii.

Nowości

Ostatnie miesiące roku to również dobry czas na wprowadzenie nowości, które mogą usprawnić pracę kancelarii. Warto wypróbować np. nowe programy komputerowe, czy też zmienić organizację biura, sposób przechowywania akt i innych dokumentów oraz zarządzanie wszystkimi kwestiami związanymi z kancelaryjną „codziennością”. Wbrew pozorom, rzutuje to w największym stopniu na efektywność pracy i tym samym wizerunek firmy w otoczeniu biznesowym i społecznym.

Odnawiamy kontakty

We wrześniu i w październiku wszystko powoli wraca do normy – „wszystko”, czyli również kalendarze i harmonogramy. Co to oznacza? Między innymi odnawianie kontaktów biznesowych i innych, związanych z pracą kancelarii oraz poszukiwanie nowych, a tym samym – kolejnych możliwości rozwoju firmy. Spotkaniom biznesowym sprzyja w tym czasie również aura – możemy dość łagodnie (co nie oznacza – mało skutecznie) przejść z okresu urlopowego do pełni biznesowej aktywności, umawiając się na lunch w ulubionej restauracji czy kawiarni.

Dążymy do równowagi – zwiększamy wydajność pracy

Nie zawsze przykładamy należytą uwagę do zachowania równowagi między życiem zawodowym i osobistym, tymczasem jedna sfera wpływa intensywnie na drugą i odwrotnie. Jakiekolwiek zmiany, szczególnie te, których nie planowaliśmy, nie pozostają bez wpływu na nasze funkcjonowanie w domu czy w pracy. Zanim dzień po dniu, wdrożymy się w coraz dynamiczniej rozwijające się tempo codzienności, warto „złapać oddech” i ustalić zasady, dzięki którym nie damy się zbyt szybko zmęczeniu, szczególnie chronicznemu. Taki, przedłużający się stan, ostatecznie może doprowadzić do spadku wydajności naszego funkcjonowania we wszystkich obszarach życia i tym samym rzutuje negatywnie także na prowadzenie kancelarii.

Warto więc sobie uświadomić w tym czasie – powolnego wchodzenia w naturalny rytm życia i pracy – że taki problem istnieje i w dalszej kolejności wprowadzić takie zasady, które pozwolą nam „złapać balans” na koniec starego i tuż przed nowym rokiem, który z pewnością przywita nas kolejnymi wyzwaniami. Jeśli zbudujemy „bazę”, na której będziemy mogli polegać wówczas, gdy w codziennym harmonogramie zdarzy się coś nieprzewidzianego, nie stracimy niepotrzebnie czasu, energii i zaangażowania, by przywrócić oczekiwany stan optymalnej wydajności w pracy kancelarii.

Wyważone, racjonalne planowanie i stopniowe wdrażanie w życie nowości w różnych obszarach funkcjonowania naszej firmy, to dobry pomysł na efektywne wykorzystywanie tej nostalgicznej pory roku, jaką jest jesień.