Sztuka wyróżnienia się w tłumie, czyli budowanie marki osobistej prawnika

Prawnicy coraz lepiej rozumieją, jak ważna jest renoma na rynku, który staje się coraz bardziej konkurencyjny. Nie wystarczy być tylko dobrze wykształconym i doświadczonym prawnikiem, ponieważ klienci oczekują czegoś więcej. Sztuką jest odpowiednie zaprezentowanie swojej tożsamości, jasnych wartości oraz wiedzy. Jak się okazuje dla wielu prawników, to wcale nie jest proste zadanie, przyczyną może być brak odpowiedniej wiedzy na temat budowania marki osobistej, niewystarczająca ilość czasu, a także obawa przed nieprzychylnymi komentarzami czy opiniami ze stronny klientów oraz konkurencji.
Marka osobista prawnika jest sposobem, w jaki postrzega go otaczające środowisko, jest unikalnym obrazem tożsamości, wiedzy, stylu komunikacji i działania w relacji między osobą tworzącą dany wizerunek a odbiorcą. Ludzie przywiązują się do marek, także tych osobistych, które są prawdziwe i autentyczne, ważny jest również kontekst emocjonalny, który powoduje, że klient poczuje się pewnie i blisko z marką, zarówno kancelarii, jak i indywidualnego prawnika. Jednym z fundamentów budowania wizerunku jest zaufanie, o które należy szczególnie dbać, zarówno w relacjach z aktualnymi, jak i potencjalnymi klientami. Budowanie zaufania to proces długoterminowy, który wymaga systematyczności i zaangażowania, ale budowa swojej renomy i rozpoznawalności pomoże w zdobyciu nowych klientów.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, na które pomogą być pomocne na początku budowania własnej marki w branży prawniczej.

Krok pierwszy: Określanie celu i grupy docelowej

Początkowo, warto zrobić mały rachunek sumienia, by jasno doprecyzować swój cel oraz grupę odbiorców, do której chcemy dotrzeć. Należy pamiętać, że nie każdy musi zostać naszym klientem, chociażby dlatego, że nasze moce przerobowe nie byłyby wystarczające, by profesjonalnie doradzić wszystkim klientom we wszystkich sprawach.

Analiza rynku w tym przypadku jest kluczowa, ponieważ pozwoli zaoferować klientom najlepsze, najbardziej dopasowane i innowacyjne rozwiązania, których potrzebują. Warto zastanowić się, jakie są nasze unikalne umiejętności i doświadczenie, i w jaki sposób można je wykorzystać, by dotrzeć do potencjalnych klientów.

Krok drugi: Kreowanie wartości i misji osobistej

Kreowanie wizerunku jest wyzwaniem, którego jednak nie trzeba się bać. Warto przeanalizować czynniki, mające na niego wpływ. Dostępnych jest wiele narzędzi marketingowych, które dają możliwości, by wykreować swoje wartości i misję zgodną z wizją naszej marki.

Jakie są nasze najważniejsze wartości? Czym się kierujemy? Co chcemy pokazać naszym klientom? Im bardziej te elementy będą spójne, tym bardziej wiarygodnie wypadniemy w oczach naszej grupy odbiorczej.

Prezentowane wartości powinny być odzwierciedlone we wszystkich aspektach marki, włączając w to sposób komunikacji i podejście do pracy. Na drodze ku budowaniu swojej wizji, warto sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

  • jaką osobą chciałbym/chciałabym się stać?
  • jak chciałbym/chciałabym być postrzegana przez innych?
  • jakie przesłanie ma nieść mój wizerunek?

Sformułowanie odpowiedzi na powyższe pytania pomoże w krystalizacji wizji marki. Ważne jest, by pamiętać, że wizerunek powinien być oparty na indywidualnych cechach, które definiują nas i naszą markę osobistą.

Krok trzeci: Tworzenie wartościowych i unikalnych treści

Tworzenie wartościowych treści jest jednym z najważniejszych elementów budowania marki osobistej. Swoją przygodę warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej platformy, na której będą one publikowane. Medium lub media, w których pojawią się artykuły, posty, infografiki wideo czy podcasty, powinny być dostosowane do naszych celów i grupy docelowej. Nie każdy ma konto w każdym serwisie, może się okazać że nasza grupa docelowa jest lepiej reprezentowana na Facebooku niż na LinkedIn, i trzeba wziąć to pod uwagę planując komunikację.

Treści powinny przyciągać uwagę i w maksymalnie konkretnym stopniu odpowiadać na pytania i rozwiązywać problemy osób, które są lub mogą stać się klientami. Konsekwencja w spójności przekazu i regularność pomoże ugruntować pozycję eksperta w danej dziedzinie.

Krok czwarty: Cyfrowy ślad – tworzenie obecności w sieci

W dzisiejszych czasach nieodzowne jest stawianie kroków w przestrzeni internetowej. Warto skoncentrować się na tym, jak tam się odnaleźć, by się nie pogubić. Stworzenie profesjonalnej strony internetowej, na której będą umieszczone informacje o nas, naszych usługach i wartościach, a także publikacje, mogą nie być wystarczające.

Dostępność w świecie online to wygodne rozwiązanie nie tylko dla klienta, ale również dla osoby, która tworzy markę osobistą. Warto zadbać o profile w mediach społecznościowych, takich jak LinkedIn, Twitter czy Facebook.

O tym, czy nasze działania idą w dobrym kierunku mogą świadczyć takie wskaźniki jak liczba obserwujących nasze profile, liczba komentarzy czy wyświetlających nasze treści. Warto angażować się w dialog z klientami i innymi profesjonalistami z branży, by pokazać że za marką stoi autentyczna osoba.

Krok piąty: Reputacja fundamentem sukcesu

Reputacja jest wartością, która jest znana od wieków. Dziś stała się niezbędnym elementem budowania profesjonalnej marki. Dążąc do zbudowania silnej marki osobistej, należy zadbać, by nasz wizerunek był rzeczywiście zgodny z tym, kim jesteśmy. Nie warto udawać kogoś na pokaz.

Choć praca prawnika wymaga powagi, warto zadbać też o pewną dozę naturalności. Pandemia COVID-19 sprawiła, że wpuściliśmy innych do naszych prywatnych sfer, odbywając spotkania w kuchniach i salonach. Kluczowa pozostaje zawsze wysoka jakość oferowanych usług i dbałość o każdego klienta. Pozytywne opinie i rekomendacje od zadowolonych klientów stanowią silne narzędzie budowania marki osobistej. Warto dbać o budowanie relacji również z innymi prawnikami i profesjonalistami z branży poprzez udział w konferencjach, wydarzeniach i aktywnościach w ramach branżowych organizacji, a także w polskich i międzynarodowych rankingach prawniczych.

Krok szósty: Utrzymywanie spójności w przekazie i autentyczności w działaniach

Prezentowanie siebie w branży w sposób prawdziwy, bez konieczności sztucznego tworzenia wizerunku jako eksperta w jakiejś dziedzinie, w której brak jest wystarczającej wiedzy, to autentyczna marka osobista. Bycie prawdziwym przybliża prawnika do klienta – ludzie preferują współpracę osobami wiarygodnymi, którym ufają. To jest fundament do budowania marki osobistej.

Spójność marki jest niezwykle istotna – powinna ona przekazywać jednolite przesłanie we wszystkich punktach styku z klientem, niezależnie czy będą to media społecznościowe, strona www czy blog. Autentyczność i prawdziwy przekaz pomagają budować zaufanie i wiarygodność wśród klientów.

Podsumowanie

Budowanie marki osobistej prawnika jest czasochłonne, dlatego warto zacząć od małych kroków. Konsekwencja i systematyczność będą w tym procesie najważniejsze. Świadome tworzenie wizerunku jest procesem długoterminowym, i w zasadzie – procesem ciągłym, więc małe kroki, które zostaną podjęte już dzisiaj, zaprocentują na długie lata.

Każdy, kto wykaże się odpowiednią determinacją i uporem, przy odrobinie szczęścia może „wybić się”, zdobyć uznanie i osiągnąć sukces zawodowy. Każde działanie, niezależnie czy będzie to prowadzenie strony internetowej, bloga, webinariów czy podcastów, jest ważne.

Warto być aktywnym, tylko wtedy istnieje szansa na wybicie się z tłumu i bycie zauważonym. Stałe rozwijanie swoich umiejętności, doskonalenie sposobu komunikacji i dbanie o satysfakcję klientów sprawi, że z czasem marka osobista będzie silna i rozpoznawalna.

Zatem, niezależnie od czego zaczniesz, jeśli zrobisz to jeszcze dziś – jesteś o krok bliżej do budowania marki osobistej – powodzenia!

Prawieoprawie